Какво да правиш, ако си жертва на кибертормоз?

2012-08-27 14:29:00
Какво да правиш, ако си жертва на кибертормоз?
Снимка: Dreamstime

По цял ден сте в интернет пространството, а какво знаете за кибертормоза? Просто позната дума или сте наясно какво представлява и как да се предпазите да не станете поредната жертва?

 

 


2/3 от тийнейджърите общуват с приятели и познат в интернет. Често те обаче се заговарят с непознати, като разговорите редовно прерастват във флиртове. На всеки се е случвало да се запознае с готино момче/момиче в интернет и да иска да се видят на живо, но дали от другата страна наистина е човекът, за когото се представя въпросната личност? Ако все пак решите, че ще си уредите среща с човек от интернет, направете го на оживено място, вземете някой със себе си и кажете на родителите си къде отивате. Не си мислете: „Това на мен няма да се случи“, защото има големи идиоти навсякъде.

 

Един на всеки трима тийнейджъри, които редовно общуват онлайн, са били подложени на кибертормоз. Те са получавали съобщения, в които е имало заплахи, както е неприлични предложения от непознати или снимки на техните полови органи. Получаването на нежелани снимки/съобщения е кибертормоз, не си мислете, че е нещо безобидно и ако това продължава дълго време, съобщете на родителите си и внимавайте занапред с кого си общувате.

 

Подрастващите могат да тормозят своите познати, които не харесват, като постоянно им изпращат заплашителни съобщения или им се нахвърлят в чатовете. Ако прецените, че и тук нещата излизат извън контрол, споделете на родителите си какво се случва, за да бъдат предприети необходимите мерки.

 

Снимка: sxc.hu

 

Кибертормозът може да идва от някой непознат, но той може да бъде налаган и от човек, когото познавате добре, например дете от училище, което не ви харесва по една или друга причина. В интернет има доста сайтове, в които влизат хора, чиято цел е да намерят потенциални жертви, които да тормозят.

 

Анонимността в интернет понякога подтиква някои тийнейджъри да се държат агресивно. Тези хора никога не биха тормозили околните в реалния живот, но се чувстват защитени и го правят онлайн. Това са деца, които имат проблеми в училище или у дома и търсят начин да разпуснат. За съжаление, те го правят като нараняват околните и имат нужда от професионална намеса.

 

Снимка: sxc.hu

 

Интернет пространството е необятно и няма нищо лошо да черпите информация оттам, просто трябва да бъдете разумни. Ако обичате да общувате с нови хора, правете го, но за по-сигурно нека взаимоотношенията ви останат в чата. В днешно време има доста извратени типове, затова по-добре не рискувайте и общувайте с хора, които не са ви напълно непознати – съученици, приятели на приятели и т.н.

 

Ако сте жертва на кибертормоз, не търпете положението. Споделете на родителите си, те ще направят всичко необходимо да ви оставят намира.

Автор: Ралица Солакова

ОЩЕ МАЛКО...

ОЩЕ ЗА...


КОМЕНТАРИ

Влез или се регистрирай за да пишеш...

Вход и регистрация
MB1992
преди 11 години

"Как да се справим с кибертормоз?"Лесно, затваряме браузъра!

yakuza_
преди 12 години

обикновено малките и тъмни улички са пълни с хора, които са се запознали в интернет, няма де да се скрия да се изпикая

ccdesigns
преди 12 години

И за всичко решението е "споделете на родителите си"? Те кво, ще го намерят тоя, дет ме тормози, със своите супер сили и ще го напляскат по дупето ли?


ЛЮБОПИТНО

 
Нагоре
Към пълната версия